Wznowienie granic

granica musi być granicą prawną

wniosek może złożyć tylko właściciel nieruchomości

wymagana zgoda właścicieli sąsiednich nieruchomości

WZNOWIENIE ZNAKÓW GRANICZNYCH

Wznowienie znaków granicznych przeprowadza się najczęściej  w sytuacji, gdy istniejąca granica prawna została przesunięta, a znaki graniczne , które tę granicę wyznaczały zostały zniszczone bądź zatarte. Granica prawna to taka granica, co do której istnieje pełna dokumentacja geodezyjna pozwalająca odtworzyć tę granicę w terenie. W sytuacji gdy niema jednoznacznych dokumentów stwierdzających stan prawny granicy, lub są one sporne przeprowadza się rozgraniczenie nieruchomości.

 

Co należy wiedzieć o wznowieniu granic?

Czym się różnią znaki graniczne od znaków geodezyjnych?

Znaki graniczne nie są tożsame ze znakami geodezyjnymi . Punkty geodezyjne stanowią elementy konkretnej granicy, natomiast znaki geodezyjne są elementami osnowy geodezyjnej.
Znaki graniczne są to znaki z trwałego materiału (najczęściej betonowe) umieszczone w punkcie granicznym lub trwałe elementy zagospodarowania terenu znajdujące się w tym punkcie (np. słupek ogrodzeniowy). Znaki granicznie rozmieszcza się w taki sposób, aby z jednego punktu był widoczny drugi.

Jak przebiega proces wznowienia granic?

Wznowienie granic nieruchomości reguluje Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne.

  1. Właściciel bądź użytkownik wieczysty zleca geodecie wznowienie interesującej go granicy.
  2. Geodeta przyjmując zlecenie zgłasza do właściwego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej potrzebę przeprowadzenia wznowienia znaków granicznych.
  3. Analizuje dokumenty przekazane przez zlecającego oraz PODGiK.
  4. Zawiadamia zainteresowane strony, na co najmniej 7 dni przed terminem wykonania czynności na gruncie.
  5. Podczas czynności wznowienia granic sporządza protokół graniczny (protokół wznowienia granic). Opisuje w nim przebieg granicy, na podstawie jakich dokumentów wznowił granice, kto i w jakim charakterze brał udział w okazaniu przebiegu granic.